Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 743339
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Kartka z kalendarza

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W PARZE Z HISTORIĄ I TRADYCJĄ.

„Sens walki powinien być mierzony
nie jej szansami na zwycięstwo,
lecz wartościami, w obronie
których walka została podjęta”.


                      Prof. Henryk Elzenberg.

 

         Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto, które już od kilkunastu lat obchodzone jest w naszym kraju.  W roku 2011 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dzień 1 marca ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

         Dzień ten – jak co roku – w szczególny sposób obchodzony jest w naszej szkole, staje się on dla wszystkich nas „żywą lekcją historii” – zarówno dla tych młodszych i starszych uczniów oraz nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.

         W świetlicy szkolnej spotkaliśmy się na drugiej godzinie lekcyjnej powitani przez Panią Dyrektor Barbarę Kapturek, która wprowadziła nas w patriotyczny nastrój i tło historyczne, a ich kontynuatorką jako prelegent była Pani Ewa Kapturek. „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” – tymi słowami prelegentka rozpoczęła swoje wystąpienie poświęcone NIEZŁOMNYM – tym, którzy oddali życie za OJCZYZNĘ w okresie powojennym.

         Następnie obejrzeliśmy krótki filmik IPN, który przybliżył nam sylwetki NIEZŁOMNYCH – między innymi Witolda Pileckiego - DRUHA, Danuty Siedzikówny – INKI czy Zygmunta Szendzielarza – ŁUPASZKI. Z losami wspomnianych wyżej bohaterów zapoznaliśmy się także oglądając kolejny film pod tytułem: „Żołnierze wyklęci”.

         Ważnym dla uczestników upamiętnieniem obchodów święta był BIEG TROPEM WILCZYM! Poprzez czynny ruch na świeżym powietrzu oddaliśmy hołd ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM prezentując się w biegach uczniów poszczególnych klas oraz w biegach sztafetowych. Nie zabrakło nam zapału, uśmiechów, biało – czerwonych barw w postaci strojów, szalików i flag – nie zabrakło nam wszystkiego tego, co w tym dniu stanowiło symbol patriotyzmu i solidarności z tymi, którzy niesłusznie odeszli…

         Na płycie boiska szkolnego powstał piękny tematyczny mural, którego autorami byli chętni uczniowie – uczniowie, którzy w jakże kreatywny sposób z pomocą kolorowej kredy i własnych rąk wspaniałym plastycznym dziełem oddali cześć naszym BOHATEROM!

         Świadkami zajęć na powietrzu byli APARAT FOTOGRAFICZNY i  TELEFON KOMÓRKOWY.  Te urządzenia techniczne pod kierunkiem swoich operatorów starały się uwiecznić jak najwięcej ważnych momentów – faktów, które stały się cennym dokumentem potwierdzającym realizację zamierzonych celów!

         Kolejnym punktem było losowanie okolicznościowych koszulek oraz komiksów z serii: WOJENNA ODYSEJA  ANTKA SREBRNEGO 1939 – 1946 pt.: „Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.”

         Następnie – ponownie w szkolnej świetlicy – zgromadzeni obejrzeli film poświęcony naszemu Patronowi pt.: „Śladami Księdza Arcybiskupa Antoniego Baraniaka”. Film ten powstał dzięki zaangażowaniu Pani Ewy Wasielewskiej – Kołodziej. Zaprezentowany został odbiorcom celowo, ponieważ naszego Patrona również nazywamy NIEZŁOMNYM.

         Po projekcji głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Kapturek, która podziękowała wszystkim za udział i organizację obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień ten okazał się wspaniałą lekcją historii – lekcją historii dla nas – lekcją historii dla nas o tych, którzy niesłusznie odeszli…

 

Tomasz Cichy