Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 748923
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Kartka z kalendarza

NARODOWE (ŻNIWNE) CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE!

           Tegoroczna, 12. już odsłona akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej miała miejsce w naszym kraju w sobotę 9 września 2023 r. od godziny 11:00.  Tym razem lekturą stała się pozytywistyczna powieść społeczno-obyczajowa autorstwa Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem”

         „Nad Niemnem” to trzytomowy utwór, który przedstawia dzieje polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XIX wieku i historycznie nawiązuje do czasów powstania styczniowego. Akcja powieści rozgrywa się na Grodzieńszczyźnie (miasto Grodno w zachodniej części Białorusi, nad Niemnem w pobliżu granicy z ówczesną Polską), a przede wszystkim w majątku Korczyn Benedykta Korczyńskiego. Motyw przewodni dzieła – wątek powstania styczniowego przywołany wspomnieniami bohaterów - łączy się z konfliktem społeczno-ekonomicznym powstałym pomiędzy dworską szlachtą – wspomnianymi Korczyńskimi, a szlachtą zaściankową – Bohatyrowiczami.

         Jednym z haseł głoszonych przez pozytywistów był etos pracy. To właśnie on w powieści Orzeszkowej odgrywa ważną rolę. Ponadto utwór naszej wielkiej pisarki stał się także swego rodzaju hołdem złożonym polskim powstańcom styczniowym walczącym o niepodległość pod zaborami.

         Dzisiaj, w dniu 11 września 2023 r. głównymi bohaterami Narodowego Czytania w naszej szkole stali się uczniowie klasy VI, którzy w świetlicy na piątej godzinie lekcyjnej w obecności uczniów i nauczycieli zaprezentowali swoje aktorsko-czytelnicze i wokalne umiejętności! Na podstawie fragmentu powieści (rozdział III, t. II – „ŻNIWA”) młodzi aktorzy (przedstawiciele szlachty zaściankowej) „przenieśli” nas - odbiorców w XIX-wieczne realia ówczesnego świata – do żniwnej rzeczywistości. Żniwa w odczuciu pracujących to wielkie święto, w którym uczestniczą oni w swoim najlepszym ubraniu!  

    Żniwiarze w polu ochoczo pracują – są: kosa, sierp, grabie, presaki, toczą się rozmowy na damsko-męskie tematy… Pojawia się Janek, który całuje Justynę w rękę i podaje jej sierp – sierp, którym uczy się posługiwać Justyna wedle instrukcji Jankowej matki. Janek na wozie snopy układa, żniwiarze pracują, a CHÓR śpiewa piosenkę pt. „O góro! O góro! Zielony lesie!” przy akompaniamencie gitary! Dalej Janek kontynuuje śpiewanie. Nagle pojawia się Witold, który kieruje monolog do Justyny, wita się z Jankiem i jego matką.

         Na zakończenie młodzi aktorzy kłaniają się publiczności, otrzymując zasłużone oklaski. Do wszystkich za wszystko swoje podziękowania kieruje Pani Dyrektor – Barbara Kapturek, jednocześnie zachęcając do aktywnego czytania: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.” – podsumowuje.

         Szczególne podziękowania Pani Dyrektor skierowała do Pań: Agnieszki Sucheckiej, Agnieszki Zielińskiej, Marii Majchrowicz i Pana Tomasza Cichego za wkład i zaangażowanie włożone w przygotowanie i realizację tego jakże ważnego przedsięwzięcia!

 

 

Organizatorzy: Agnieszka Suchecka
Agnieszka Zielińska
Maria Majchrowicz
Tekst: Tomasz Cichy